Kraji hrozí, že spekulanti zruinují rozpočet kvůli pozemkům pod silnicemi

Kraji hrozí, že spekulanti zruinují rozpočet kvůli pozemkům pod silnicemi

Kořeny problému sahají do roku 2001. Na nově vzniklé kraje totiž stát převedl silnice II. a III.třídy. Bohužel se jednalo o tak trochu “danajský dar”. V důsledku špatného provedení majetkových restitucí v devadesátých letech totiž zároveň stát vrátil lidem i ty pozemky, na kterých ale za čtyřicet let vznikly silnice nebo právě letiště. Tato půda se v posledních letech stává objektem zájmu spekulantů, kteří na první pohled bezcenné pozemky vykupují a žádají po kraji nájem.

Nevýhodný obchod pro kraj

Nejviditelnějším příkladem takového postupu je brněnská letištní dráha. Kraj už musel alokovat z rozpočtu na rok 2021 celkem 23 milionů Kč na nákup pozemku, který leží pod ranvejí a k tomu ještě 4,8 milionu Kč za neodůvodněné obohacení. Tuto závratnou sumu musí vyplatit současnému majiteli. Samozřejmě se nabízelo řešení - půdu pod ranvejí pronajmout. V tom případě by kraj musel platit roční nájem 1,6 milionu Kč. Tento pozemek totiž v roce 2016 koupil spekulant od restituentů za 450 tisíc Kč.

„Nízká cena uvedená v katastru nemovitostí zřejmě nebude skutečná, protože původní majitelé po kraji žádali 12 milionů a lze jen spekulovat, zda motivací nebyla snaha o nižší platbu daně z převodu nemovitosti,“ uvedl Ivo Vašíček, předseda Finančního výboru JMK.

Zlatý důl pro spekulanty

Aktuálně platí Jihomoravský kraj za nájmy tohoto typu přes 3 miliony Kč ročně. Soukromí vlastníci však vlastní více než 650 ha pozemků, které leží pod krajskými silnicemi. „Situaci využívá celá řada osob a firem, které tyto pozemky postupně vykupují a následně žádají nájem. V případě, že by se o tento nárok přihlásili všichni, může roční platba nájmů dosáhnout i stovek milionů korun ročně,“ dodává Ivo Vašíček.

V případě, že by kraj chtěl vykoupit všechny pozemky pod silnicemi od současných vlastníků, potřeboval by na to téměř 2 miliardy Kč. Piráti v prvé řadě chtějí předejít tomu, aby tyto pozemky vykoupili spekulanti. Pak by hrozilo, že cena by mohla dokonce převýšit celý rozpočet kraje. V současné době mnoho vlastníků ani netuší, že takové pozemky vlastní. Problém by nastal ve chvíli, kdy by se přihlásili všichni vlastníci pozemků, získali by nárok na neoprávněné obohacení a na nájemné za užívání pozemku, který leží pod veřejnou komunikací či stavbou.

Klíčové je rychlé řešení

Jak z této situace může kraj co nejdříve najít cestu ven? Možným řešením je uzákonění předkupního práva pro majitele veřejných komunikací a přidělení finančních prostředků krajům a obcím na výkup pozemků ze státního rozpočtu. Napravily by se tím chyby minulosti. Tento problém se totiž netýká jen Jihomoravského kraje, ale všech krajů napříč republikou. Proto se Piráti připojí k zákonodárné iniciativě Zlínského kraje, která se snaží zabránit tomu, aby krajské rozpočty padly za oběť potenciálně nekalým predátorským praktikám.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu